گفتاردرمانی تبریز

درمان تاخیر رشدی، اختلالات تلفظی، اتیسم/ اوتیسم، لکنت، کم توانی ذهنی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال جویدن و بلع، کم شنوایی، آفازی،فلج مغزی، شکاف لب و کام

گفتاردرمانی تبریز

درمان تاخیر رشدی، اختلالات تلفظی، اتیسم/ اوتیسم، لکنت، کم توانی ذهنی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال جویدن و بلع، کم شنوایی، آفازی،فلج مغزی، شکاف لب و کام

گفتاردرمانی تبریز

ارایه خدمات ذیل در مرکز جامع گفتاردرمانی تبریز :

1- ارزیابی درمان و توانبخشی کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالی (اختلالات توجه و تمرکز)
2- ارزیابی درمان و توانبخشی اتیسم (اوتیسم)
3- ارزیابی درمان و توانبخشی کم شنوایی و ناشنوایی
4- ارزیابی درمان و توانبخشی در پردازش حسی و پردازش حس شنیداری
5- ارزیابی درمان و توانبخشی تاخیر در رشد گفتار و زبان
6- ارزیابی درمان و توانبخشی کم توانی ذهنی و ناتوانی ذهنی
7- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات و مشکلات یادگیری
8- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات و مشکلات خواندن و نوشتن
9_-ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات تولید صداها و تلفظ
10- ارزیابی درمان و توانبخشی فلج مغزی و سی پی
11- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات و اختلالات ناشی از آسیبهای مغزی و سکته
12- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات ارتباط اجتماعی (اتیسم، آسپرگر و .......)
13- ارزیابی درمان و توانبخشی شکاف لب وکام
14- ارزیابی درمان و توانبخشی ناروانی گفتار (لکنت، کلاترینگ و ....)
15- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات جویدن و بلع
16- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات تغذیه ای
17- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات حنجره ای وصدا
18- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات ارتباطی، گفتار و زبان سالمندی

نویسندگان

چرا تقلید کردن در مهارتهای مهم است.

تقلید کردن یک مهارت مهم در یادگیری است چون همکاری و تعامل بین دو نفر را بوجود می‌آورد و این برای ایجاد ارتباط لازم است. کودکان با تقلید کردن شنیده‌ها و دیده‌هایشان زبان را یاد می‌گیرند. ارتباط اولیه میان کودک و والدین زمانی شروع می‌شود که والدین صداها یا شکلک های کودک را تقلید کرده و به آنها معنا می‌دهند. بازیهایی که تقلید کردن را مدنظر قرار می‌دهند برای بهبود مهارتهای مشاهده و تقلید ضروری است زیرا مشاهده و تقلید برای یادگیری گفتار یا زبان اشاره لازمند.

 

چگونه می‌توان تقلید کردن را بهبود بخشید؟

وارد بازی کودکان شوید و سعی کنید آنها را تشویق نمائید تا اعمال شما را تقلید کنند. صداها و ژستها و شکلهای او را تقلید کنید و به آنها بنحوی شاخ و برگ دهید که معنی‌دار شوند. گاهی ممکن است کودکان آنچنان غرق در بازی خود شوند که مایل به تقلید کردن اعمال شما نباشند، در این صورت فقط در کنار آنها بازی کنید. این کار به گسترش ایده‌های او کمک می‌کند. فرصتهایی را فراهم کنید تا کودکانتان بتوانند کارهای روزمره را تقلید کنند. مثلاً با یک کهنه روی میز را تمیز کنند.

تقلید اولیه

مکعبهای پلاستیکی

ابتدا کارهای کودکتان را تقلید کنید. برای مثال، اگر او دو مکعب را به هم می‌کوبد، شما هم آن را بهم بکوبید. اگر نمی‌تواند، به او کمک کنید. سپس سعی کنید بازی را گسترش دهید و مطمئن شوید که کودکتان کار شما را تقلید می‌کند. برای مثال دو مکعب را بالا ببرید بهم بکوبید.

بازی تقلیدی

ابتدا بازی کودک را تقلید کنید. اگر او کلاهی را بر روی سرش می‌گذارد شما هم همان کار را انجام دهید. در مرحله بعد، کارهای دیگری انجام دهید و منتظر بمانید تا او تقلید کند، برای مثال نوشیدن آب با یک لیوان یا زدن عینک آفتابی به چشم.

تقلید شکلها و صداها

در مقابل آینه شکلکهای خنده‌داری در آورید و کودکتان را تشویق کنید تا او هم کند. شکلهای او را هم شما تقلید کنید. صداهای جالبی را درآورید. حروف صدادار (آ، اوای.......) و یا صداهای تکراری مثل مابا ما ماربابابابا صداهای ساده و مناسبی هستند. در صدا بازی رسمی نباشید و هر گونه صدایی که برای او جذاب است استفاده کنید. بر صداهایی که کودکتان تولید می‌کند پاسخ بدهید و آنها را تقلید کنید.

عروسک و خرس پشمالو

با استفاده از عروسک یا خرس پشمالو بازیهای تقلیدی زیادی می‌توانید انجام دهید. وانمود کنید که به آنها خوراکی می‌دهید. آنها را بدوانید بپرانید یا وادار کنید معلق بزنند. لباس آنها را درآورید و دوباره بپوشانید و در تختخواب بگذارید. آنها را بشوئید و دندانهایشان را مسواک بزنید. آنها را استحمام کنید. آنها را در بغل گرفته و ببوسید. آنها را بر یک ماشین‌ اسباب‌بازی سوار کنید. آنها را پنهان کنید.

حلقه پلاستیکی کوچک

حلقه را بغلتانید. آنرا دور میله بچرخانید. بر روی سرتان قرار دهید بطوریکه نیفتد. آنرا دور بازو و پامچ خود بگذارید (مثل النگو). آنرا بجای فرمان ماشین‌سواری استفاده کنید.

مهره‌ها و میله‌ها و مکعبها

الگوهایی را تقلید کنید (قرمز‌ـ‌ آبی‌ـ‌ قرمز‌ـ‌ آبی). پل یا برج بسازید. شکل‌ها و اندازه‌ها را تطبیق دهید. شکل و الگو را در یک صفحه- میله تقلید کنید. الگوهایی را با خانه‌سازی (لگو) تقلید کنید.

تقلید ا فعال

بازی «سیمون می‌گه»

کودک را تشویق کنید تا اعمال زیر را تغییر کند. سیمون می‌گه «دست‌ بزن»‌. سیمون می‌گه «بابای کن» سیمون می‌گه «سرسرکن» سیمون می‌گه «دماغتو بگیر» سیمون می‌گه «زبونتو در بیار». در حینی که می‌گوئید این افعال را خودتان هم انجام دهید تا کودک قادر بر تقلید باشد.

فرمانده:

انجام این بازی در یک محیط بزرگ‌تر و بصورت گروهی آسانتر است. هر کودکی باید از فرمانده پیروی کند. مارش یا رژه رفتن، پریدن، دستها روی سر، لی‌لی کردن.

آهنگ و ترانه

آهنگها و ترانه‌های مختلفی را بخوانید و دست بزنید یا برقصید. یه توپ دارم قلقلیه ..... اسب سفیدم ....... ترنم کوچولوی ........

09143162621                       09146590651
دکتر جعفر معصومی            دکترای تخصصی گفتاردرمانی از دانشگاه تهران
www.گفتاردرمانی.com
 www.goftardarmaniazarbaijan.com
www.goftardarmanitabriz.com

https://telegram.me/jafarmasumi

https://www.instagram.com/goftardarmanitabriz/

  https://twitter.com/masumislp

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۸/۳۰
jafar masumi

تقلید کردن

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی